Специални гости на проекта бяха ученици, преподаватели от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – гр. Николаево , ПГЕБ „Проф. д-р Асен Златаров“ – гр. София, 107.ОУ „Хан Крум“ – гр. София
При влизане в залата гостите получиха символа на „ЕКО-ЕХО”, стилизирано дизайнерско оригами- сърце, символизиращо отношението на учениците към глобалните въпроси на човечеството.
Учениците представиха пред своите съученици и гости свои екологични проекти, с които успешно участваха и представиха гимназията на VII-та НАЦИОНАЛНА ЕКОЛОГИЧНА КОНФЕРЕНЦИЯ за ученици и студенти „ДА МИСЛИМ ЕКОЛОГИЧНО ЗА БЪДЕЩЕТО“ 23-26 март 2022 г., гр. Бургас с основна тематика тази година „Иновативни решения за чиста околна среда”. Ежегодната екологична конференция е национална изява от Националния календар на МОН за изяви по интереси на децата и учениците за учебната 2022/2023 година.
Участниците в проекта представиха актуални въпроси от съвремеността, като проучиха в комплексен план даденостите и экологичните въпроси на Черноморския регион в България, иновативните решения в екологията, екологичните проблеми и перспективите за развитието им. Работейки по въпросите от проекта и практическата му част се проявиха като едни млади изследователи и бъдещи учени. Във всеки проект имаше и авторско проучване или авторска идея с иновативни решения на съответния екологичен въпрос. Проектите обхващаха различни направления в екологията, като:
- Синя икономика;
- Устойчиви и екологично чисти технологии;
- Екотуризъм и екологичното въздействие на туризма;
- Управление на отпадъците;
- Защита на екосистемите;
- Алтернативните енергийни източници;
- Метеорология и хидрология;
- Мониторинг;
- Защитени територии;
- Биологично разнообразие;
- Храни;
- Пречистване на води;
- Замърсяване на почви;
- Управление на екологичните проекти;
- Ролята на сътрудничеството в опазването на Черно море;
Успяха да поднесат на гостите по един забавен начин различните аспекти от развитието на екологичната наука и стратегии за опазване на околната среда и съхраняване на биологичните видове, да анализират и предложат рационални начини за разпознаването им чрез екологичните и природни маркери и авторски идеи.
В резултат на проучванията си придобиха и споделиха пред съучениците и гостите на събитието една по – задълбочена екологична култура и хуманно отношение към заобикалящата ни природа и ресурси.
Учениците изумиха гостите с уменията си да боравят с латинските наименования на растенията и животните.
Всички млади еколози-изследователи подготвиха самостоятелно своите доклади и презентации с елемент на авторско проучване.
Наградени ученици тази година бяха Доника Кошничарова от XI д клас със специална награда на РИОСВ и Теодора Лечева- 2-ро място.
Замисъла на проекта „ЕКО-ЕХО“ е в продължаващото еко-възпитание, т.к. участието на учениците в различни еко събития и конкурси не бива да бъде еднократно, а да води до промяна от консуматорско мислене по глобалните въпроси на човечеството към съзидателно мислене на поколенията и съзидателно отношение към природата и човека, като част от нея.
Използван беше метода за междупредметни връзки, в областта на биологията, екологията, геоекологията и географията.